Centrum proti skolióze a jiným formám vadného držení těla

Centrum proti skolióze a jiným formám vadného držení těla

Cvičební program pro děti, dospívající a dospělé se skoliotickým držením těla nebo idiopatickou skoliózou. Cvičení je vhodné i pro jiné druhy vadného držení těla (hyperkyfózy/lordózy, Scheuermannova nemoc). Boj s vadným držení a obzvláště skoliózou není jednoduchý, ale cílené cvičení v dlouhodobějším horizontu často vede k pozitivním výsledkům. Stačí chtít a společně můžeme najít možnosti.První krok ke správnému cvičení je si uvědomit, že cviky jsou pro lidi se skoliózou odlišné od cvičení v klasickém fitness nebo jiného sportu. Dokonce je jiné než pro lidi, které obtěžuje "běžná" bolest zad. Dokonce i dva lidé se skoliózou mají často trochu jiné cviky. Víme, že lidé se skoliózou potřebují specifickou péči, která v ČR bohužel často chybí, proto se u nás snažíme tuto mezeru vyplnit jak kvalitou (malé skupinky a kombinace funkčních konceptů cvičení), tak dostatečnou kvantitou cíleného cvičení (můžete cvičit skupinově a k tomu individuální setkání), je možné u nás cvičit dlouhodobě v malé skupince pod dohledem a instruktáží, tak aby bylo cvičení správné a cílené, ulevilo od bolesti a zlepšovalo křivku páteře nebo došlo ke stabilizaci.

Fyzioterapie idiopatické skoliózy a vadného držení těla

  • Individuální cvičení - fyzioterapie.
  • Skupinové cvičení (max. 4-6 osob) pro dodržení kvality a cílení.
  • Cvičíme dle kineziologického rozboru a v ideálním případě po shlédnutí RTG snímku páteře.
  • Využíváme ověřené a moderní koncepty cvičení.
  • Dynamická neuromuskulární stabilizace dle prof. P. Koláře, Schrottova metoda, Spirální stabilizace, Klappovo lezení a další.)
  • Preventivní diagnostika dětí a dospělých při podezření na skoliózu a vadné držení těla (VDT) - v případě podezření na skoliózu či jiné vadné držení těla nás neváhejte kontaktovat. Prevenci považujeme za velmi důležitou pokud se u Vás v rodině vyskytuje skolióza. Preventivní sledování/diagnostika provádíme u dětí již od nejmenšího věku, protože čím dříve je zahájeno cílené cvičení, tím méně se skolióza rozvine nebo se nerozvine vůbec. Preventivní kontroly a aktivní cvičení u nás provádíme již pro děti od 3-4 let. Problematika záchytu skoliózy/VDT je založena na tom že mnoho skolióz je objevena relativně pozdě, menší křivky totiž rozpozná pouze odborník na tuto problematiku. Jinak dochází k "tiché" progresi křivky za krátké období v období dynamického růstu dítěte např. za 3-6 měsíců se může vytvořit znatelná křivka, která je již vidět i laikem. Když se vyskytuje v rodině skolióza měli by děti chodit na prohlídku ideálně i několikrát za rok a případně stav podchytit cvičením už při první známkách skoliózy. Pravidelné prohlídky u praktického lékaře jsou nedostačující z důvodů:
  • 1. Velmi dlouhý interval preventivních kontrol, kdy dítě stačí vyrůst o několik centimetrů a při každém centimetru se vyvíjí patologická křivka, stav následně bývá zachycen až jako pokročilá forma, pokud vůbec.
  • 2. Počínající nenápadné křivky u dětí bývají často těžko rozpoznány, diagnostika chce specializaci a zkušenosti.
  • Fyzioterapie po operacích idiopatické skoliózy - pracujeme i s pooperativními stavy, kde je nutné správným způsobem cvičit a dostat tělo zpět do aktivního života. Cvičením pečovat o pohybový aparát. 
  • Kazuistiky pro motivaci a inspiraci v neoperativní léčbě

    Bohužel se často setkáváme se špátným názorem-mýtem, že skolióza nebo jiné deformity nelze ovlivnit cvičením. Jsme přesvědčení, že každý stav lze ovlivnit cvičením. Primárně ovlivňujeme spravným cvičením bolest, následně tvar-posturu, soubežně pohybové návyky. V další fázy vystavěné svaly, které jsou správně koordinované mají významný vliv na tvar a vzájemné postavení skeletu. Čím dřívě zasáhneme správným cvičením na rostoucím těle, tím více jsme schopni stav ovlivnit. Ovšem klíčové je cvičit správně specifické cviky a v dostatečné četnosti a intenzitě. Mnozí klienti se k nám dostaví ke konzultaci, že pravidelně cvičí a přesto se stav nelepší nebo se i zhoršují, ale když si necháme předvést cviky, které cvičí, tak někdy ani není divu (často jejich cvičební sestava obsahuje cviky podporující skoliózu nebo cviky, které svou podstatou stav nemají jak ovlivnit). Mnoho rehabilitací, kde se cviky naučili bohužel nemá přehled o moderních přístupech a možnostech.

    Cvičení metodou paní Schrottové.

    Níže vidíme kazuistiku objektivního zlepšení skoliózy po cíleném cvičení (4 měs.) bez korzetoterapie. Primární bederní křivka ustoupila z 26 st. na 17 st. dle Cobba. U slečny po prvním RTG hrozila korzetoterapie, ale do další kontroly RTG vpravo došlo ke zlepšení křivky a vymizení bolestí v bedrech. Díky redukci křivky na 17 st. se ustoupilo k indikaci korzetoterapie, což se dívence velmi ulevilo. Také došlo k úpravě pohybových stereotypů, které považujeme za stěžejní pro další vývoj (patologické vychylování pánve při chůzi i jiných pohybech a celkové držení těla).

    Následující kazuistika zachycuje RTG projekci z boku, kde vidíme zlepšení dívky 15 let z 42 st. hyperkyfózy hrudní páteře na 22 st. tedy nyní z ortopedického hlediska povážováno bez nálezu. Cvičení 5x týdně individuálně. Bez korzetorapie.

    Záznam z pohybové analýzy chůze u slečny s idiopatickou skoliózou vlevo před terapii vpravo po terapii. Lze vidět lepší trupové postavení, lepší postavení ramen a lopatek. Podstatné na tomto porovnání je, že je zachycené v dynamice, bez přeučování stylu chůze, nový stereotyp se ustanovil po cíleném zásahu na dysbalancích cvičením. Nový správnější stereotyp pohybuje je hlavním cílem, protože každý pohyb je ekonomizován s nižší zátěží na klouby a měkké tkáně.